PDS1-S24-S15-M-TR
Manufacturer:
Same Sky
Mfr.Part #:
PDS1-S24-S15-M-TR
Datasheet:
Description:
DC to DC Converters SMD-8 Module, 5 Leads SMD/SMT Nominal Input Voltage:24 V Min Input Voltage:21.6 V Max Input Voltage:26.4 V 82 %
ParameterValue
Length12.7 mm
Width8.128 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Height7.366 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Weight1.8 g
FeaturesSCP
Min Input Voltage21.6 V
Output Voltage15 V
Max Power Dissipation1 W
Max Output Current67 mA
Max Input Voltage26.4 V
Number of Outputs1
Isolation Voltage1 kV
Output Power1 W
Current - Output 167 mA
Efficiency82 %
Voltage - Output 115 V
Nominal Input Voltage24 V
IsolationIsolated
Output Current-Channel 167 mA
Output Voltage-Channel 115 V